Warning: Parameter 3 to botMosForme() expected to be a reference, value given in /home/ginseng/public_html/libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Ginseng Hakkında Uzman Görüşleri

Prof. Dr. Erkan TOPUZ 
İstanbul Üni. Onkoloji Enstitüsü Müdürü 
Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Kitabından...

Ginseng dünyada en çok araştırılmış, bilinen en eski bitkisel ilaçtır. Çin'de YANG (gençlik) toniği olarak da kullanılır. Yüzyıllardır diabet, yaşlılığı durdurmak, vücut direncini artırmak amacıyla kullanılmıştır.

Ginseng (ren shell) bitkisinin kökü, erkeğin vücuduna benzediği için erkeğin kökü anlamına gelir. Her yıl, kökü sadece bir kol, bacak ve yumru verdiğinden, yıllanması için yıllar gerektiğinden fiyatı oldukça pahalıdır. Palalılığı nedeniyle ticari satışta saflığı bozulmuş ve dozu seyreltilmiştir. Yapılan bir analizde 64 ürünün 38'inin (%60) değersiz ucuz otlarla harmanlanmış olduğu saptanmıştır. Standart üretilen ürünlerde %5-7 oranında ginsenoid içeriyor diye etiketlenmektedir; bu da yaklaşık 5-6 yaşındaki bitkide biriken ginseng miktarına eşittir.

Alman Komisyon E, Asya ginsengini, canlandırma toniği olarak yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, iş kapasitesini artırmada ve nekahat dönemlerinde önermektedir. Yun TK ve arkadaşlarının Canser Epidemiol Biomarkers Prev 1995'de yayımladıkları ve 1810 hasta üzerinde karşılaştırmalar gerçekleştirdikleri çalışmalarında kanser riskinde azalma saptanmıştır. Taze ginseng çalışmasında ise bu avantaj gösterilememiştir. Gene, Int. Epidemiol 1998 yılında yayımladığı ve 40 yaş üzeri 4.600 kişiyi kapsayan çalışmasında, ginseng tüketenlerin tüketmeyenlere oranla tüm kanser çeşitlerine karşı taşıdıkları risklerin azaldığını göstermiştir. Deney ortamında Pseudomonas aureginosa pnömonisi başlatılmış sıçanlarda subkutan enjeksiyon yoluyla verilen ginseng özünün mikroorganizmasının fagositozunu (yutulması) kolaylaştırdığı görülmüştür.

BİLEŞENLER: Saponin glikozitleri, panaksoidler, uçucu yağlar antioksidanlar, polisakkaritler, yağ asitleri, poliasetilenler.

KULLANIMI: Kanserden korunma, diabet, yaşlılık semptomları, yaşlılığı geriletme, iktidarsızlık, HIV, güç ve enerji toplama ve enfeksiyonlara karşı artırmada.

Dr. M. Ender SARAÇ
Aile Hekimi - Danışman
Doğanın Şifalı Eli
Kitabından...


Panax C.A. Meyer L. türünün kökleridir. Bu tür 100 cm'ye kadar boylanabilen, kazık köklü, otsu ve çok yıllık bir bitkidir.

YETİŞTİĞİ YERLER: Ginseng doğal olarak Kuzeydoğu Çin'de, Kore'de ve Rusya'da yetişmektedir. Çin, Japonya, Kore ve Rusya'da kültürü yapılmaktadır. Ginseng genellikle dördüncü yılında çiçeklenmeye başlar ve kökleri 4-6 yıl arasında olgunlaşır. 10. yıldan daha yaşlı kökler ilaç elde etmekte kullanılır. Kökleri çatallı etlidir. Beyaz ginseng, işlenmemiş bitki kökünün beyazlatılmış ve kurutulmuş halidir. Kırmızı ginseng ise beyaz ginseg haline getirilmiş taze bitki kökünün, kurutulmadan önce buharda bekletilmesiyle hazırlanır.

ngin cinsi ismi olan Panax, Yunanca pan (tüm) akos'tan (tedavi) gelmektedir ve tüm tedavi anlamındadır. Ginseng, Uzakdoğu'da yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir.

KULLANIM BİLGİLERİ: Yorgunluk, güçsüzlük ve kuvvetsizlik durumlarında, çalışma ve konsantrasyon kapasitesi düşüklüğünde zihinsel ve fiziksel kapasitesinin artırılmasına yardımcı olur.

KULLANIMI: Ginseng tıbbî bitkiler arasında en çok bilinen ve kullanılanıdır. Yapılan çalışmalar ginsengin fiziksel dayanıklılık ve performansı artırdığı, yorgunluğu, halsizliği azalttığını ve kişinin strese uyum sağlamasını kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Tüm bu özellikleri taşıyan bitkiler "adaptasyon" olarak bilinir. Ginsengin en çok bilinen adaptojendir. Erkek üreme sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Yapılan son çalışmalarda ginsengin şeker metabolizmasını etkileyerek diyabete karşı faydalı olduğu da bulunmuştur.

Kore ginsengi (kırmızı ginseng) özellikle erkeklerde cinsel açıdan canlandırıcı, afrodizyak ve ısıtıcı etki yapar. Ginseng türlerinin genel olarak yaşlılık semptomlarında oldukça destekleyici olduğunu gözlemledim, ama yüksek tansiyon gibi özellik gösteren durumlarda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR: Ginseng uyarıcı etkisiyle bilinir, bu nedenle kalp hastalarının ve kronik yüksek tansiyon hastalarının hekim gözetiminde kullanması tavsiye edilir. hamilelik ve emzirme dönemlerinde de kullanılmamalıdır.

KİMYASAL İLAÇLARLA ETKİLEŞİMİ VAR MI? Ginsengin kalp ilaçlarıyla beraber kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca insüline bağımlı olan şeker hastaları, ginsengin mutlaka hekim gözetiminde almalıdır.

Ginseng (özellikle kırmızı Kore ginsengi) cinsel performansın artırılmasında çok etkilidir.

 

DÜNYA BİLİMADAMLARI VE KIRMIZI GİNSENG   :

Kırmızı Ginseng yaklaşık 2000 yıldan beri Uzakdoğu'da yüksek şifalar için kullanılmakta ve etkileri hakkında ilk rapor Çinli bir pratisyen hekim olan TAO-HUNG-CHİNG tarafından hazırlanmıştır. Ayrıca Kırmızı Ginseng hakkında 3 büyük uluslararası sempozyum yapılmış ve dünyanın dört bir tarafından gelen doktor, araştırmacı ve bilimadamları Kırmızı Ginseng ile ilgili araştırma sonuçlarını sunmuşlardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Araştırmacı Ülke Konu Etkileri
Dr.Igarashi Japonya Karaciğer rejenerasyonu
Karaciğer metabolizması
*rejenerasyonu arttırıyor
*RNA,DNA ve protein sentezini hızlandırır
Dr.M.Kimura Japonya Diabet *kanın glikoz seviyesini düşürür
*hipoglisemik etkisi vardır
Dr.H.Okuda Japonya İnsülin bileşenleri *insülin benzeri bileşenler içerir
Dr.V.K.Singh Hindistan İnterferon üretimi *interferon üretimini arttırır
*viral enfeksiyonlara karşı korur
Dr.I.Murata Japonya Kanser hastaları üzerindeki etkisi *kansere karşı direnci arttırır
*kanserin yayılmasını önler
Dr.H.Saito Japonya Antifatik *beyaz kas glikojeninin kullanımını durdurur
Dr.E.V.Avaikan A.B.D. Antifatik *antifatik etki gösterir
*laktik asit üretimini durdurur
Dr.K.Takagi Japonya Kan basıncı *kan basıncını düzenler
Dr.N.Yonezawa Japonya Radyasyon yaralanması *radyasyon yaralanmasını tedavi eder
Dr.S.J.Fulder İngiltere İleri yaş halsizliği *halsizliği engeller
*ilaç kullanımına tercih edilir
Dr.W.Petkov Bulgaristan Farmako dinamik etki *fiziki ve ruhi çalışma kapasitesini arttırır
Dr.Y.Yamamura Japonya Spermatogenez *spermatogenezi uyarıcı etkisi vardır
Dr.S.K.F.Chong İngiltere Anti-inflamatori özellikleri *hidrokortizonu uyararak iltihaplara engel olur
Dr.T.K.Yun Kore Kansere karşı etkisi *kanser tümörlerini durdurur
*doğal hücreleri aktive eder
Dr.Brekhman Rusya Stres üzerinde etkisi *mental aktiviteyi arttırır
*strese karşı organizmayı korur
Dr.K.Karzel Almanya Kan basıncı *kan basıncını düzenler
Dr.Yun ve Dr.Choi 95 Temmuz'unda Kanser Araştırma Merkezi'nde yaptıkları çalışmaların sonuçlarını açıkladılar
Bu çalışmada Kore Kanser Merkezi'nde yapılan durum-kontrol çalışmasının datalarına dayanılarak ortaya çıkarılan çeşitli kanser risklerinin ginseng kullanımı ile olan bağlantısını ortaya koyuyor. Ginseng kullanıcılarında kanser oranı yaklaşık %50 oranında kullanmayanlara oranla düşüyor. Yine çalışmalara göre, ginseng türlerine bağlı olarak en büyük faydayı Kore Kırmızı Ginseng'inin verdiği görüldü.
Kırmızı Ginseng kullanım süresi ve sıklığının artması ile kanser riski azalıyor. Kanser türlerine göre: %27 dudak, ağız boşluğu ve yutak kanseri; %20 yemek borusu; %36 mide kanseri; %42 colorectal kanser; %48 karaciğer kanseri; %22 pankreas kanseri; %18 gırtlak (larenjit) kanseri; %55 akciğer kanseri; %15 ovaryum kanseri olarak görülmüştür. Bununla beraber göğüs, rahim boynu, tiroid bezi ve idrar yolu kanserlerinde ginsengin tek başına kullanılması sonuçları değiştirmezken, Akciğer, ağız boşluğu, dudak, yutak ve karaciğer kanserlerinde; ginseng kullanmayanlara oranla azalmalar kaydetmiştir.

Taik-Koo Yun ve Soo-Yong Choi
Kanser Patoloji ve Epidermoloji Laboratuvarları. Kore Kanser Merkezi

Kaynak: Cancer Epidemiology, Biomarkers&Prevention, Sayı:4, Sahife:401-408, Haziran, 1995, Amerikan Kanser Araştırma Birliği Yayınları

Paylaş

BAYİLERİMİZ

Ginseng Merkezi Bayilerimiz Satış Noktalarımız

SATIŞ NOKTALARIMIZ

GINSENG - BAYİLİK


Kırmızı Ginseng, %100 Saf ve Orijinal, Kore'den ithal, şifalı, strese karşı etkili, cinsel gücü arttıran bir üründür.

TÜRKİYE GENELİNDE

  • Eczanelere dağıtım yapacak toptancı
  • İl satış-dağıtım bayisi
  • Satış Noktaları
  • Bayilikler Verilmektedir.

Tel: 0212 572 0 947

SATIŞLARIMIZ TOPTAN-SPOT FİYATINDAN YAPILMAKTADIR

Ürünlerimiz Tarım ve Köyişleri Bakanlığından izinli olup izin numaraları etikette vardır.

%100 Doğal ve yan etkisi yoktur.

Ortalama 1 İş Günü İçerisinde Kargoya Verilir.

Ürünümüzü kullananlar Kullanıcı Görüşleri Bölümüne yazabilirler.